Advantages of electricity
Electricity
is a form of energy .
Electricity
can be converted into any other form of energy easily.
Electricity
can be transmitted from one place to another through wires
The charge
flows through a conductor in one second is the current through the conductor.
If ‘Q’
coulomb charge flows through a conductor in ‘t’ seconds , then intensity of
current,
I=Q / t
Unit of
current intensity is Ampere(A)
In heating
appliances like electric iron box, electric kettle, electric room heater, water
heater, soldering iron etc. electrical energy is converted into heat energy.
Nichrome has high resistance and high melting point. It becomes red hot when electricity is passed through it.
The factors influencing the heat developed when a current passes through a conductor
The current
through the conductor
The
resistance of the conductor
The time of
flow of current through the conductor
The heat
generated in a current carrying conductor is directly proportional to the
product of the square of the current in the conductor, the resistance of the
conductor and the time of flow of current
I – current in ampere, R –
resistance in Ohm, t – time in
second, and H – heat in joule
Some equations to find heat
developed in a current carrying conductor
Problems based on heating effect
How much will be the heat developed if 0.5A current flows through a conductor of resistance 100Ω for 10 minutes ?
A device of
resistance 690Ω is working under 230V for 5 minutes.
Find the quantity of heat developed?
Relation between heat developed and current

Difference between resistors in series and resistors in parallel
Ten 10Ω resistors are connected in
series. Calculate the effective resistance?
Ans:
Effective
Resistance, R = 10×10 Ω
= 100 Ω
Ten 10Ω resistors are connected in
parallel. Calculate the effective resistance?
Ans:
Effective
Resistance, R = 10Ω /10 = 1 Ω
Calculate the effective resistance of the
given circuit?

Ans: Effective
resistance, R = R1 + R2 + R3
=
10Ω+20Ω + 30Ω
Calculate the effective resistance of the given circuit?

Ans:
Effective resistance of 2
resistors which are in series connection = 6Ω + 6Ω = 12Ω
12Ω and 4Ω are in parallel
In the given circuit R1 = 5Ω, R2 = 20Ω, R3 = 6Ω. Calculate the effective resistance?

Ans:
4Ω and 6Ω are in series
Effective resistance = 4 Ω + 6 Ω = 10 Ω
What is the
current if 6 Ω and 3 Ω resistors
are connected in series and 12 V potential difference is applied?
Ans:
Effective resistance, R = R1 + R2
= 6 Ω + 3 Ω = 9 Ω
I = 𝑉/𝑅= 12/9=4/3𝐴
What is the
current if 12 Ω and 4 Ω resistors are connected in parallel and 6 V potential difference is
applied?
Electric heating appliances
Electric
heating appliances are instruments that make use of the heating effect of
electricity. In these appliances electrical energy is converted into heat
energy. The part which converts electrical energy into heat energy are called
heating coils. Generally heating coils are made of nichrome, an alloy of
nickel, chromium and iron.
What are the
peculiarities of nichrome?
• High resistivity.
• High melting point.
• Ability to remain in red hot condition for a long time without getting
oxidised.
The ends of the fuse wire must be
connected firmly at appropriate points. The fuse wire should not project out of
the carrier base. Fuse wire of appropriate amperage should be used
Amperage(A) is the ratio of the
power of an equipment to the voltage applied. Amperage of a conductor increases
with the thickness of the conductor.
Gauge
Power of an
electric appliance
The
amount of energy consumed by an electrical appliance in unit time is its power.
Unit of power is Watt.
If W joule work is done in t
seconds,
then
power, P = W/t
¢ P = I2
R
¢ P = VI
¢ P = V2/R
An appliance
of power 740 W is used in a branch circuit if the voltage is 230 V. What is the
amperage?
Amperage = 𝑤𝑎𝑡𝑡𝑎𝑔𝑒/𝑣𝑜𝑙𝑡𝑎𝑔𝑒
¢ A heating
appliance has a resistance of 125Ω. If 2 A
current flows through it, what is the power of the appliance?
R
= 125 Ω
I = 2A
P
= I2 R
= 22 ×125
= 4 × 125 = 500W
¢ A current of
0.4 A flows through an electric bulb working at 230V. What is the power of the
bulb?
P=VI
= 230 ×0.4
= 92W
¢ 230 V is
applied between the ends of an appliance of resistance 460 Ω. What is the power of the
appliance?
An
electrical appliance of power 1kW works for 10minutes. Calculate the heat
developed in the appliance?
H
= I2 Rt
= P ×𝑡
= 1000 × 600
= 600000 W
What are the
advantages of tungsten to make it suitable for being used as a filament in
incandescent lamps?
Tungsten is used as filament in
incandescent lamps because of the following properties.
High
resistivity
High melting
point
High
ductility
Ability to
emit white light in the white hot condition
Nichrome is not used in incandescent lamps. Why?
When electricity is passed
through nichrome wire it becomes red hot and heat energy is produced. It will
not emit white light.
A
major part of the electrical energy supplied to an incandescent lamp is lost as
heat. Hence the efficiency of these devices is less.
Working of discharge lamp
Discharge lamps are glass tubes
fitted with two electrodes. They emit light as a result of discharge of
electricity through the gases filled in tubes. When a high potential difference
is applied the gas molecules get excited . To attain stability these gas
molecules radiate energy as light.
What are the advantages of
LED(Light Emitting Diode) over other lamps?
As there is
no filament in LED, there is no lose of energy in the form of heat.
They work
using low power.
Since there
is no mercury in it, it is not harmful to environment.

Ans:
Fuse wire of suitable amperage
should be selected considering the connected load in the circuit and voltage
applied. Amperage is calculated by dividing wattage with voltage.

I = 0.5A
V = 230V
a) t = 5minutes = 5 ×60 seconds = 300seconds
Q = I × t
= 0.5 × 300 = 150C
b) R = V/ I
= 230/ 0.5
= 2300/ 5
= 460Ω
c) I = 0.5A
R = 460Ω
t = 5minutes = 5 ×60 seconds = 300seconds
H = I2 Rt
= 0.52 × 460 × 300
= 0.25 × 460 × 300
= 34500J = 34.5kJ
d) P = I2 R
= 0.52 × 460
= 0.25 × 460
= 115W

Ans:
No, the heat developed will not increase on increasing the resistance without changing the voltage. Actually the heat developed will decrease because the current will decrease as the resistance increases. That is H ∝ 1/ 𝑅


As the voltage increases the
power of the device also increases and vice versa.

Ans: Power decreases

Ans: Reduce their resistance

Ans: iii)
between 500 W and 510 W
The maximum power that the fuse
wire can draw
=
230 × 2.2
=
506 W

Ans:
a) P = VI
I = P/ V = 115/ 230 = 1/ 2 = 0.5A
b) Q = I×t
= 0.5 ×10 × 60

Ans: R = 𝑉/ 𝐼 = 60/ 4 =15 Ω
if V = 120 V,
I = 𝑉/ 𝑅 = 120/15 = 8A

Ans:
a) Highest resistance is obtained
when all the resistors are connected in
series.
Effective resistance, R = R1
+ R2 + R3
= 2Ω + 3Ω + 6Ω
= 11 Ω

3 Ω is connected in series with 1.5 Ω
∴ Effective resistance of the circuit, R = 3 + 1.5 = 4.5 Ω
Effective resistance of two 2 Ω resistors in parallel = 1 Ω
Effective resistance of the
circuit = 4 × 2 Ω + 1 Ω = 9 Ω

Ans:
12)How much will be the power of
a 220V, 100W electric bulb working at 110V?
a).100W b)75W c)50W d)25𝑊
13)Which of the following should
be connected in parallel to a device in a circuit?
a). Voltmeter b) Ammeter c)
Galvanometer
Ans: (a)
14)When a 12V battery is connected to a resistor, 2.5mA current flows through the circuit. If so what is the resistance of the resistor?
Ans:
Since the resistors are connected
in parallel the current through each resistor will be different.
I = V/ R
Current through 12Ω resistor = 9/12 = 3/4 A
Ans: (d)
Explanation:
Resistance of the circuit =V/I=220/ 5 = 44 Ω
Effective resistance, R = 176/𝑛 = 44
n = 176/44 = 4
Ans:

Effective resistance of two 6Ω resistors = 6/2 = 3 Ω
Effective resistance of the
circuit = 3 Ω + 6 Ω = 9 Ω

0 Comments