SSLC, Mathematics Chapter 1 Arithmetic Sequences notes




Arithmetic sequence

 A sequence got by starting with any number and adding a fixed number repeatedly is called an arithmetic sequence.


Example: 4, 7,10, 13, …….

                 1, 1½, 2, 2½, ……

                 13, 7, 1, -5, …….


Common difference of an arithmetic sequence
The fixed number added to get the succeeding terms of an arithmetic sequence is called the common difference of the arithmetic sequence. This common difference can be calculated by subtracting the immediately preceding term from any term of the sequence.                                                                                                                                  

 


 Ans:

      i) Sequence       1, 3, 5, 7, ……

It is an arithmetic sequence

Common difference, d = 3 – 1 =2

 

 

     ii) Sequence       2, 4, 6, 8, ……

It is an arithmetic sequence

Common difference, d = 4 – 2 =2

 




Ans:

     Sequence of number of coloured squares : 8, 12, 16, 20, …..

           It is an arithmetic sequence.

           There is a common difference between two  consecutive terms.


                                                                                                                                           

 Ans:

i) Sequence of number of small squares: 2, 4, 6, 8, ......

ii) Sequence of number of large squares: 0, 1, 2, 3, …..

iii) Sequence of total number of squares: 2, 5, 8, 11, …..

All the above sequences are arithmetic sequences.

 Ans:

i) Height to first step = 10cm

 Height to 2nd step = 10+17.5 = 27.5cm

Height to 3rd step = 27.5+17.5 = 45cm

Height to 4th step = 45+17.5 = 62.5cm

ii) Sequence of heights of steps from the ground : 10, 27.5, 45, 62.5, 80, …..

 



Relation between difference of terms and position difference

 



 

 




3) The 5th term of an arithmetic sequence is  38 and the 9th term is 66. What is its 25th term?

Ans:

     5th term = 38

9th term = 66


4) Is 101 a term of the arithmetic sequence  13, 24, 35, ….. ? What about 1001?

Ans:

     d = 24 – 13 = 11

     101 – 13 = 88

     88 ÷ 11 = 8

Since 88 is divisible by 11, 101 is a term of this sequence.

     1001 – 13 = 988

988 is not divisible by 11

1001 𝑖𝑠 𝑛𝑜𝑡 𝑎 𝑡𝑒𝑟𝑚 𝑜𝑓 𝑡𝑖𝑠 𝑠𝑒𝑞𝑢𝑒𝑛𝑐e


5) How many three digit numbers are there, which leave a remainder 3 on division by 7?

Ans:

The least three digit number which leaves a remainder 3 on division by 7 = 101

The largest three digit number which leaves a remainder 3 on division by 7 = 997

                d = 7

           101 + 7(n – 1) = 997

           7(n – 1) = 997 – 101

           7(n – 1)= 896

           n – 1 = 896 ÷ 7 = 128

           n = 128 + 1

              = 129   



Ans:







Algebraic form of an arithmetic sequence

 

The algebraic form of any arithmetic sequence is of the form

                  Xn  = an + b

Where a and b are fixed numbers

Conversely, any sequence of this form is an arithmetic sequence.

nth term of an arithmetic sequence

 

nth term of an arithmetic sequence, Xn = dn + (f – d)

     n – number of terms,

     d – common difference

     f – first term



Look at the following bird problem.

One bird said, “We and we again together with half of us and half of that, and one more is a natural number”.

Write all the possible number of birds starting from the least. For each of these, write the sum told by the bird also?

Find the algebraic expression of these two  sequences?

 

Sequence of number of birds : 4, 8, 12, …..

     Xn  = dn + (f – d) = 4n + (4 – 4) = 4n

Algebraic expression of the first sequence = 4n

Sequence of total number of birds : 12, 23, 34, 45, …..

      Xn  = dn + (f – d) = 11n + (12 – 11)

                       = 11n + 1

Algebraic expression of the second sequence = 11n + 1

For n = 5, Xn  = 1

For n = 11, Xn  = 2

For n = 17, Xn  = 3

ie, the sequence contains all the natural numbers.


From the algebraic expression it is clear that numerator is an odd number. An odd number divided by an odd number will always be an odd number.

For n = 2, Xn  = 1

For n = 5, Xn  = 3

For n = 8, Xn  = 5

ie, the sequence contains all the odd numbers but no even numbers.

 Prove that the squares of all the terms of the arithmetic sequence 4, 7, 10, …. belong to the sequence.

Ans:

Sequence of squares of 4, 7, 10, …. are 16, 49, 100,...

     Xn  = dn + (f – d) = 3n + (4 – 3) = 3n + 1

Algebraic form of the sequence 4, 7, 10, …. is 3n + 1

The squares 16, 49, 100, … can be expressed in the form of 3n + 1 for a natural number n.

       the squares of all the terms of the arithmetic sequence 4, 7, 10, …. belong to the sequence.

Prove that the arithmetic sequence 5, 8, 11, … contains no perfect squares.

Ans:

      Xn  = dn + (f – d) = 3n + ( 5 – 3) = 3n + 2

No perfect square can be expressed in the form 3n + 2. for any natural number n.

 


Sums and terms of an arithmetic sequence

 

 Prove that the sum of 11th term and 14th term of an arithmetic sequence is equal to the sum of 5th term and 20th term.

Ans:

      X11 + X14 = f + 10d + f + 13d

                 = 2f + 23d   

     X5 + X20 = f + 4d + f + 19d

               =2f + 23d

    X11 + X14 = X5 + X20


 



 

 The first term of an arithmetic sequence is one and the sum of the first 4 terms is 100. Find the first four terms?

Ans:

     X1 +X2 + X3 +X4 = 100

     X2 + X3 +X4 = 100 – X1 = 100 – 1 = 99

      X3 = 99/3 = 33

      X3 = X1 + 2d

      1 + 2d = 33

2d = 32

d = 16

First four terms of the sequence : 1, 17, 33, 49


 Prove that for any four consecutive terms of an arithmetic sequence, the sum of the two terms on the two ends and the sum of the two terms in the middle are the same.

Ans:

      X1 + X4 = f + f + 3d = 2f +3d

      X2 + X3 = f + d +f +2d = 2f + 3d

              X1 + X4 = X2 + X3


 Write four arithmetic sequences with 100 as the sum of first four terms?

Ans:

Let first term = 10

X2 + X3 +X4 = 100 – 10 = 90

X3 = 90/3 = 30

X1 + 2d = 30

2d = 30 – 10 = 20

d = 10

Sequence : 10, 20, 30, 40, …

 


 

Let first term = 19

X2 + X3 +X4 = 100 – 19 = 81

X3 = 81/= 27

X1 + 2d = 27

2d = 27 – 19 = 8

d = 4

Sequence : 19, 23, 27, 31, …


 

Let first term = -20

X2 + X3 +X4 = 100 – (-20) = 100 + 20 = 120

X3 = 120/3 = 40

X1 + 2d = 40

2d = 40 – (-20)  = 60

d = 30

Sequence : -20, 10, 40, 70, …


Let first term = 4

X2 + X3 +X4 = 100 – 4 = 96

X3 = 96/3 = 32

X1 + 2d = 32

2d = 32 – 4 = 28

d = 14

Sequence : 4, 18, 32, 46, …



Ans:

i) X1 = 30

    X1 +X2 + X3 = 300

    X2 = 300/3 = 100

    d = 100 – 30 = 70

    First three terms of the sequence = 30, 100, 170

 


ii) First term = 30

     X2 + X3 +X4 = 300 – 30 = 270

     X3 =  270/ = 90

     X1 + 2d = 90

     2d = 90 – 30 = 60

     d = 30

 First three terms of the sequence : 30, 60, 90

 

 

iii) X1 = 30

    X1 +X2 + X3 + X4 + X5 = 300

    X3 =  300/ = 60

    X1 + 2d = 60

     2d = 60 – 30 = 30

     d = 15

    First three terms of the sequence = 30, 45, 60


iv) X1 = 30

    X1 +X2 + X3 + X4 + X5 + X6 = 300

    X2 + X3 +X4 + X5 + X6 = 300 – 30 = 270

    X4 =  270/5  = 54

    X1 + 3d = 54

     3d = 54 – 30 = 24

     d = 8

    First three terms of the sequence = 30, 38, 46

 

6

 Ans:

i)Third term is the middle term of the first five terms   

third term= sum of 5 terms / 5

                = 150/5 = 30

ii) Sum of five terms from the sixth term = 550 – 150

                                    = 400

     Eighth term is the middle term of five terms from 6th term

 eighth term= sum of 5 terms from 6th term /5 

                = 400/5 = 80

iii) X3 = 30

       X8 = 80

       X3 + 5d = 80

       30 + 5d = 80

       5d = 80 – 30 = 50

        d = 10

         X1 + 2d = 30

          X1 = 30 – 2d

               = 30 – 20 = 10

First three terms are : 10, 20, 30


 The angles of a pentagon are in arithmetic sequence. Prove that its smallest angle is greater than 360 .

Ans:

 Sum of the angles of a pentagon = (n – 2)180

                           = (5 – 2)180

                           = 3 ×180 = 540

 Since the angles are in arithmetic sequence, the third angle = 540/5=1080  

Let the smallest angle be 360

            X1 = 36


X3 = X1 + 2d

     = 36 + 2d = 1080  

2d = 108 – 36 = 72

d = 72/2=36

X5 = X1 + 4d

     = 36 + 4×36

     = 36 + 144 = 1800

An angle of a polygon should be less than 1800 . The least angle should be greater than 360


Write four arithmetic sequences with 100 as the sum of first four terms?

Sequences : 22, 24, 26, 28

               1, 17, 33, 49

               16, 22, 28, 34

                4, 18, 32, 46


 

Sum of first n consecutive natural numbers is half the product of the last number and the next natural number.

 

Sum of first n consecutive natural numbers 𝒏(𝒏+𝟏)/𝟐

Sum of the first n terms of an arithmetic sequence

Sum of the terms of a sequence






 



 

 

 

What is the difference between the sum of the first 20 terms and next 20 terms of the arithmetic sequence 6, 10, 14, …?

Ans:

Sequence 1(starting from first term) : 6, 10, 14,…

21st term of the sequence = dn + (f – d)

                     = 4 × 21 + (6 – 4)

                     = 84 + 2 = 86

2nd sequence starting from 21st term : 86, 90, 94, …

Difference of the corresponding terms of the sequences

            = 86 – 6 = 80

            = 90 – 10 = 80 and so on

 𝑑𝑖𝑓𝑓𝑒𝑟𝑒𝑛𝑐𝑒 𝑜𝑓 𝑡𝑒 𝑠𝑢𝑚𝑠 𝑜𝑓 𝑓𝑖𝑟𝑠𝑡 20 𝑡𝑒𝑟𝑚𝑠 𝑎𝑛𝑑 𝑛𝑒𝑥𝑡 20 𝑡𝑒𝑟𝑚𝑠

 OR


Ans:

Sum of first 40 terms of the sequence = (n/2)[2f + (n – 1)d]

                    = 1/2×40[2×6 + (40 – 1)4]

                    = 20(12 + 39×4)

                    = 20 × 168 = 3360

Sum of first 20 terms of the sequence = (n/2)[2f + (n – 1)d]

                    = 1/2×20[2×6 + (20 – 1)4]

                    = 10(12 + 19×4)

                    = 10 × 88 = 880 

Sum of 20 terms from 21st term = 3360 – 880 = 2480

Difference of the sums of first 20 terms and next 20 terms of the sequence = 2480 – 880 = 1600


Calculate the difference between the sums of the first 20 terms of the arithmetic sequences 6, 10, 14, … and 15, 19, 23, …?

Ans:

Common difference of both the sequences is 4

Difference between the corresponding terms of the sequences = 15 – 6 = 9

            = 19 – 10 = 9 and so on

 

the difference between the sums of the first 20 terms of the arithmetic sequences 6, 10, 14, … and 15, 19, 23,= 20 ×9 = 180

OR

Ans:

Sum of first 20 terms of the sequence 6, 10, 14,…

                                     = (n/2)[2f + (n – 1)d]

                    = 1/2×20[2×6 + (20 – 1)4]

                    = 10(12 + 19×4)

                    = 10 × 88 = 880

Sum of first 20 terms of the sequence 15, 19, 23,…

                                     = (n/2)[2f + (n – 1)d]

                    = 1/2×20 [2×15 + (20 – 1)4]

                    = 10(30 + 19×4)

                    = 10 × 106 = 1060

Difference between the sums = 1060 – 880 = 180


Find the sum of all three digit numbers which are multiples of 9?

Ans:

First term = 108

Last term = 999

d = 9

Xn = dn + (f – d)

999 = 9n + (108 – 9)

9n + 99 = 999

9n = 999 – 99 = 900

n = 900/9 = 100

 

Sum of the terms = (n/2)(X+ Xn)

                =  1/2×100 (108  + 999)

                = 50 × 1107

                = 55350

 


Ans:

i) Sum of n terms = n2 + 2n

    first term = 12 + 2 ×1

                     = 1 + 2 = 3

   sum of first two terms = 22 + 2 ×2

                         = 4 + 4 = 8

   second term = 8 3 = 5

   d = 5 3 = 2

Xn = dn + (f – d)

     = 2n + (3 – 2)

     = 2n + 1


 

ii) Sum of n terms = 2n2 + n

    first term = 2 × 12 + 1

                     = 2 + 1 = 3

   sum of first two terms = 2 × 22 + 2

                         = 8 + 2 = 10

   second term = 10 3 = 7

   d = 7 3 = 4

Xn = dn + (f – d)

     = 4n + (3 – 4)

     = 4n – 1

 


iii) Sum of n terms = n2 2n

    first term = 12 2 ×1

                     = 1 2 = -1

   sum of first two terms = 22 2 ×2

                         = 4 4 = 0

   second term = 0 (-1) = 0 + 1 = 1

   d = 1 (-1) = 2

Xn = dn + (f – d)

     = 2n + (-1 – 2)

     = 2n – 3

 

 

iv) Sum of n terms = 2n2 n

    first term = 2 × 12 1

                     = 2 1 = 1

   sum of first two terms = 2 × 22 2

                         = 8 2 = 6

   second term = 6 1 = 5

   d = 5 1 = 4

Xn = dn + (f – d)

     = 4n + (1 – 4)

     = 4n – 3

 


v) Sum of n terms = n2 n

    first term = 12 1

                     = 1 1 = 0

   sum of first two terms = 22 2  

                         = 4 2 = 2

   second term = 2 0 = 2

   d = 2 0 = 2

Xn = dn + (f – d)

     = 2n + (0 – 2)

     = 2n – 2

 

 


Ans:

i) 51 + 52 + 53 + …..+ 70

    n = 20

     sum = 20/2×(51 + 70)

     = 10 × 121

     = 1210

ii) 1½ + 2 ½ +3 ½ + …….+ 12 ½

     n = 12

      sum = 12/2×(1½  + 12½ )

     = 6× 14

     = 84

 

 

iii) ½ + 1 + 1½ + 2 + 2 ½ + ……. + 12 ½

      n = 25

      sum = 25/2×1/2 + 12 ½ )

     = 25/2×13

     = 325/2

            = 162½

 

Ans:

Xn = dn + (f – d)

     = 8n + (16 – 8)

     = 8n +8

Sum of n terms = a/2×𝒏 (𝒏+𝟏) + bn

           = 8× n(𝒏+𝟏)/2 + 8n

           = 4× n(n+1) + 8n

           =4n2 + 4n + 8n = 4n2 + 12n


When 9 is added the expression becomes 4n2 + 12n + 9

4n2 + 12n + 9 = (2n)2 + 2 ×2𝑛×3 + 32

                       = (2n + 3)2

It is a perfect square.



Ans:

i) Next two lines of the pattern are: 11, 12, 13, 14, 15

                                 16, 17, 18, 19, 20, 21

ii)Sequence of last terms of each line : 1, 3, 6, 10, …

    1 = 1

    3= 1+2

    6 = 1+2+3 and so on

𝑡𝑒 𝑙𝑎𝑠𝑡 𝑡𝑒𝑟𝑚 𝑜𝑓 𝑡𝑒 9𝑡 𝑙𝑖𝑛𝑒=1+2+3+ .+9

                           = 9×(9+1)/2 = 9 × 5 = 45

1st term in the tenth line = 46

Last term in the tenth line = 45 + 10 = 55

iii) Sum of all the numbers in the first ten lines = sum of natural numbers from 1 to 55

               = 55×(55+1)/2 = 55×56/2

               = 55 × 28

               = 1540



Ans:

Next two lines of the pattern are: 34, 37, 40, 43, 46

                          49, 52, 55, 58, 61, 64

 Sequence of last terms: 4, 10, 19, 31,…

4 = 1 + 3×1

10 = 1 + 3×3

19 = 1 + 3×6

31 = 1 + 3×10

    1 = 1

    3= 1+2

    6 = 1+2+3 and so on

𝑠𝑢𝑚 𝑜𝑓 𝑓𝑖𝑟𝑠𝑡 19 𝑛𝑎𝑡𝑢𝑟𝑎𝑙 𝑛𝑢𝑚𝑏𝑒𝑟𝑠=1+2+3+ .+19

                           = 19×(19+1)/2 = 19 × 10 = 190


 

Last term of the 19th line = 1 + 3 ×190

                     = 1 + 570 = 571

First term of 20th line = 571 + 3 = 574

Last term of the 20th line = 574 + 19 × 3

                     = 574 + 57 = 631

 










Post a Comment

0 Comments